Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları Projesi; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığı ile yürütülen "Gelecek Turizmde" desteklenmektedir

Hakkımızda

Misyon: Kadının sosyal hayata katılımını sağlayıp emeğini ürüne, ürününü gelire dönüştürmektir.


Vizyon: Maddi yönden güçsüz, bilgi donanımı eksik kadını    güçlendirmek, ürününü rekabetçi piyasa koşullarına göre  geliştirerek sunmasını sağlamak, ortağı olmayan kadınlara da  eğitim çalışması yapmak.


Tarihçe:


Aslında her şey  kadının hem kendisi hem de çevresi için yaşamı yeniden üretmesi düşüncesini kurucu arkadaşlarla paylaşmakla başladı.


Ekonomik ve sosyal yönden engellenmiş kadınların ortak sorunlarını görmeleri ve ifade etmelerini sağlamak, güçlerinin farkında olmalarını içeren “Kadın Farkındalık Eğitimi, Kıskançlık ve Rekabet, Özgüven ve Liderlik” eğitimleri bu oluşumda yer alacak ortaklara verildi. S.S. Nar Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, 8 Mart 2010 yılında 1163 sayılı kooperatifler kanunu kapsamında yedi kurucu üye ve dokuz ortak kadının katılımıyla kuruluşunu tamamladı. Üretim konusu yöresel erişte ve çeşitleri, tarhana, zeytinyağlı el açma börek ve tatlılar olarak belirlendi.


Nar Kadın marka tescili ve gıda üretim izinleri 2011 Mayıs ayında alındı. Ortaklarının maddi ve manevi desteğiyle kurulan Nar Kadın, kısa sürede yerel pazarda kendini kabul ettirirken daha büyük girişimler için çalışmalarını sürdürmektedir.


Nar Kadın ile Edremit'in Yöresel tatlar Projesi Edremit ilçesinde zeytinyağı ile yapılan yöresel tatları öne çıkarmak, markalaştırmak ve gurme turizmine destek olmak amaçlanıyor. Bölge kadınlarına kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verilmesi yoluyla ürettikleri yerel ürünün turizm ürünü haline dönüştürülmesi sağlanarak turizmde sürdürülebilirliğe bir örnek teşkil edilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında bu ürünlerin Edremit’in geleneksel kültürünü yansıtan bir evde sunulması sağlanarak kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek olunacak. 

Detaylar için tıklayınız